אם מישהו חשב שהמהלכים המשפטיים והמחאה הציבורית המתעצמת גורמים לצבי בר לבחון מחדש את כוונתו להקים חניון ("תת-קרקעי") בגן הקופים, באה תשובתו מ 11.5.08 לשאילתה של חבר המועצה ישראל זינגר והחזירה אותנו לקרקע המציאות. צבי בר מודיע שלא חל כל שינוי בהחלטת העירייה.

אם לא די בכך, הוא גם מודיע שאין הוא נזקק לאישור הועדה המחוזית והפרקליטות כדי לאשר את אכלוס ארלוזורוב 36 וזאת למרות הודעת הועדה המחוזית שהיא נוטלת לידיה את ניהול ההליך הפלילי בעניין ארלוזורוב 36.

לגבי שיקום הגן לרגל יובל השבעים – הוא לא מתרגש כנראה משנת היובל והגן ייאלץ להמתין לתורו על פי התכנון (במילים אחרות: "תשכחו מזה").

זה האיש וזו בשורתו – האם מישהו עוד מופתע?

 לצפייה בהודעתו של ראש העירייה צבי בר לחצו כאן

צבי בר מנע את האכיפה בארלוזורוב 36

204  מתושבי שכונת גן הקופים ברמת-גן הגישו השבוע עתירה מנהלית בבית המשפט לעניינים מנהליים בתל-אביב שמטרתה העיקרית היא שהועדה המחוזית והפרקליטות תפעלנה להפסקת הבנייה בארלוזורוב 36 ברמת-גן, לאחר שנואשו מן התקווה כי ראש עיריית רמת-גן צבי בר והועדה המקומית יבצעו את הנדרש. העתירה תידון בפני כב’ השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן ודיון מקדים בעתירה נקבע ל 31.1.08.

העתירה שהוגשה באמצעות עו"ד עפר לרינמן קובעת שלמרות שבראשית ספטמבר 2007 הגישה התביעה העירונית כתב אישום הדורש את הריסת הבניין הלא חוקי בארלוזורוב 36, היא מסרבת לפעול להפסקת הבנייה. העתירה טוענת שהסיבה לכך היא שראש העירייה מקדם הסדר עם היזמים (שהתושבים קוראים לו "עסקת גן הקופים") שמהותו "שהבניין הלא חוקי יישאר על כנו כמו שהוא, ולהקלת הקטסטרופה התחבורתית שימיט בניין לא חוקי זה על סביבתו ייבנה במימון חלקי של בעלי ההיתר בארלוזורוב 36 חניון ל 40 מכוניות בשטח גן שאול (הידוע בכינויו העממי "גן הקופים") שהינו אחד הגנים הייחודיים והאהובים ומפינות החמד הירוקות האחרונות שנותרו בלב רמת-גן".

הבניין המדובר מוקם באזור מגורים צפוף בלב העיר על מגרש בשטח 710 מ"ר, ונבנות בו 40 יחידות דיור (צפיפות חריגה של כ-56 יח"ד לדונם) מעל קומה מסחרית, כשלכל אלה מוקצים בשטח המגרש רק 4 (ארבעה!!!) מקומות חניה, בעוד שעל פי התוכניות הבניין היה אמור להיבנות עם מרתף חנייה. בשל כך, הגישה התביעה העירונית ביום 3.9.07 כתב אישום לבית המשפט לעניינים מקומיים המציין, בין השאר: "שלד הבניין החדש שהוקם הינו בניגוד להיתר ולתב"ע ויש להרסו ולבנות בניין חדש שיכלול מרתף לחנייה". אולם, קובעת העתירה, "בניגוד לכל הגיון, למרות שהסעד הנדרש בכתב האישום הינו הריסה, לא הוגשה יחד עם כתב האישום בקשה לצו שיפוטי להפסקת בנייה".

בעתירתם קובעים העותרים כי "ללא התערבות בית המשפט התוצאה הבלתי נמנעת תהיה שבארלוזורוב 36, במקום מרכזי ברמת-גן, יעמוד בניין שיסמל בעיני ציבור רחב את קריסתו של שלטון החוק. במקום בניין כחוק, בהתאם לתב”ע, ובו חניות כדין (לפחות כמספר הדירות) במרתף חנייה בתחומי המגרש, יושלם (תחת כסות פיקטיבית של “מעונות סטודנטים" שלא היו ולא נבראו, ו"תוספת בנייה" שרק משל הייתה) בניין חדש בן 40 דירות ו 3 חנויות ולו 4 חניות בלבד; ואם לא די בכך, מקדם ראש העירייה תוכנית על פיה ייבנה לא הרחק ממנו, כ"אצבע משולשת", חניון ל 40 מכוניות על חורבות "גן הקופים". עוד קובעים העותרים שכתוצאה מכך ייפגעו אנושות איכות חייהם וערך קניינם והם יאלצו לבחור בין מצב חנייה בלתי נסבל לבין השלמה עם בניית חניון שיפגע ב"גן הקופים" – כלומר מבחינת התושבים הבחירה תהיה בין דבר לכולרה."

העתירה מאשימה את ראש העירייה צבי בר באחריות אישית לאי האכיפה עד כה: "רפיון אכיפת החוק על הבניין בארלוזורוב 36 לא היה תוצאה של מחדל רשלני של דרגי העבודה בעירייה, אלא של הנחייה מגבוה – מראש העירייה". בעתירה נטען, כי בפגישה רשמית שהתקיימה במאי 2007 עם נציגי התושבים, התחייב ראש העירייה לפעול להריסת הבניין ולבנות תחתיו בניין בן 20 דירות ולהן חנייה במרתף. שבועיים לאחר אותה הפגישה, וחמישה ימים לאחר ששיגר מכתב אישי לשגריר בריטניה, שבו הוא חזר על כוונתו להרוס את הבניין, העביר ראש העירייה לדרג המקצועי הנחייה הפוכה ב-180 מעלות (ואשר לתושבים נודע עליה רק בימים האחרונים): "ראש העירייה רוצה למצוא דרך לנסות ‘לחיות’ עם הבניין ולבדוק אפשרות של השתתפות בהקמת חניון תת קרקעי". לאור זאת שואלים העותרים: "האם אין גבול לציניות של נבחר ציבור? – דברים אלו של ראש העירייה סותרים לחלוטין את הוראותיו שבועיים קודם, וזאת ללא כל סיבה נראית לעין, פרט אולי לרצון לרצות משום מה את עברייני הבנייה, כפי שבא לידי ביטוי לאורך כל הדרך. כיצד מעז ראש העירייה לפעול בניגוד להערכת הדרג המקצועי, ובניגוד לדין לכאורה? ומה הפלא שכל הליכי הפסקת הבנייה היו הליכי סרק, אם ראש העירייה עצמו הינחה את כל הגורמים הקובעים "לנסות לחיות עם הבניין"?

העותרים קובעים גם ש"עסקת "גן הקופים" היא בלתי חוקית לא רק בהיותה "הלבנה" בלתי ראויה לעבירות הבנייה בארלוזורוב 36, אלא אף משום שהיא נוגדת החלטה עקרונית של ועדת הערר מחוז תל אביב בפרשה דומה. לפיכך, "נכונות ראש העירייה והועדה המקומית לקדם עסקה לא חוקית כדי לסייע לבעלי העניין בארלוזורוב 36 מעידה שוב, שבאופן עקבי הם פועלים לקדם את האינטרסים של בעלי העניין בארלוזורוב 36 על חשבון האינטרס הציבורי ותוך פגיעה בנכסים ציבוריים ולכן לא ניתן לסמוך עליהם שיבצעו אכיפה כנדרש".

ביום שבו הוגשה העתירה, חולקו בכל רחבי שכונת גן הקופים פליירים עם פנייה אישית של צבי בר שהעלתה את חמתם של התושבים, שכן ראש העירייה טען שתכנית החניון בגן הקופים נעשתה ביוזמת התושבים ושהפתרון "התקבל ע"י התושבים בסיפוק ובהסכמה". התושבים דוחים טענות אלו מכול וכול, ומדגישים שראש העירייה מקדם את התוכנית כדי להימנע מאכיפה בארלוזורוב 36. אם לא די בכך, מהנתונים שבידי התושבים עולה גם, שעלות הקמת חניון כמו זה המתוכנן גבוהה פי כמה וכמה מהסכום אותו מוכנים היזמים לשלם, כך שאי האכיפה לא רק שתגרום לפגיעה חמורה בגן ציבורי, אלא אף תעלה כסף ציבורי רב. לאור זאת, תושבי שכונת "גן הקופים" סבורים שמן הראוי שכל תושב ברמת-גן ישאל את עצמו: למה טורח כל כך ראש העירייה לקדם פתרון שבו הציבור הרחב יוצא רק נפסד?

ב- 20 במאי 2007 נשלח לעו"ד לרינמן המייצג את תושבי שכונת "גן הקופים" סיכום פגישה עם צבי בר. על פי הסיכום התביעה העירונית תגיש כתב אישום בגין סטייה מהיתר ותוודא הריסת הבניין כולו ובנייה על פי התב"ע, דהיינו בניין בן 20 דירות ולהן חנייה במרתף.

ב- 31 במאי 2007 שולח צבי בר מכתב אישי לשגריר בריטניה ובו הוא חוזר על כוונתו לפעול להריסת הבניין שנבנה בסטייה מהיתר.

ב- 5 ביוני 2007 מקיים צבי בר פגישה עם נציגי בעלי ההיתר בארלוזורוב 36 ובסיכום הפגישה נכתב " ראש העירייה רוצה למצוא דרך לנסות ‘לחיות’ עם הבניין ולבדוק אפשרות של השתתפות בהקמת חניון תת-קרקעי".

ב- 7 ביוני כבר מודיעים היזמים שהם מקבלים את ההצעה והם מביעים נכונות להשתתף בעלות הקמת החניון הציבורי בסכום של עד 100,000 דולר.

מתוך העתירה: "לקרוא ולא להאמין!!! – שבועיים לאחר שבסיכום פגישה רשמי עם נציגי התושבים מתחייב ראש העירייה לפעול להריסת הבניין ובנייה תחתיו של בניין בן 20 דירות ולהן חנייה במרתף, ו-5 ימים לאחר שיגור מכתב אישי לשגריר בריטניה בו הוא חוזר על כוונתו זו  מנחה ראש העירייה את הדרג המקצועי הנחייה הפוכה ב-180 מעלות: לנסות "לחיות" עם הבניין !  האם אין גבול לציניות של נבחר ציבור??? התנהגות זו היא לא רק מגונה מבחינה ציבורית יש בה למעשה הנחייה ברורה להימנע מביצוע מה שמתחייב על פי חוק. 

דברים אלו של ראש העירייה סותרים לחלוטין את הוראותיו שבועיים קודם, וזאת ללא כל סיבה נראית לעין, פרט אולי לרצון לרצות משום מה את עברייני הבנייה… ומה הפלא שכל הליכי הפסקת הבנייה היו הליכי סרק, אם ראש העירייה עצמו הינחה את כל הגורמים הקובעים "לנסות לחיות עם הבניין"? 

מסמכים אלו, שנתגלו לעותרים רק בימים האחרונים של דצמבר 2007 מאשרים במסמכים כתובים את חשדות התושבים מזה כבר: כי כל פעולות האכיפה לא היו אלא מצג שווא כלפי התושבים, כלפי הועדה המחוזית וכלפי הפרקליטות, ומעולם לא הייתה כל כוונה אמיתית לבצע אכיפה. 

עסקת "גן הקופים" היא בלתי חוקית לא רק בהיותה "הלבנה" בלתי ראויה לעבירות הבנייה בארלוזורוב 36, אלא אף משום שהיא נוגדת החלטה עקרונית של ועדת הערר מחוז תל אביב בפרשה דומה. נכונותם של המשיבים ראש העירייה והועדה המקומית לקדם עסקה לא חוקית כדי לסייע לבעלי העניין בארלוזורוב 36 מעידה שוב שבאופן עקבי הם פועלים לקדם את האינטרסים של בעלי העניין בארלוזורוב 36 על חשבון האינטרס הציבורי ותוך פגיעה בנכסים ציבוריים."

צבי בר ושערוריית ארלוזורוב 36


© 2007 מאבק גן הקופים ברמת-גן | אתר של שי שלוש